İftar Sofraları İsraftan Uzak Olsun
04 Haziran 2018 Hamdi ÖZ

İftar Sofraları İsraftan Uzak Olsun

İmsak; oruca başlama vakti, iftar ise tutulan orucu açma anıdır.Ramazan ve sair zamanlarda tutulan orucun bitiş anında yenilen akşam yemeğine iftar, seher vakti yenilen gece yemeğine de sahur denir. İftar ve sahur yemeklerinde bereket vardır. İftar ve sahur sofralarında fakirleri misafir etmek ve ağırlamak çok sevaptır. İftar sofraları, imsak vaktinden iftar saatine kadar her türlü yeme-içmeden men edilen nefisler için hazırlanan enfes yemekler, meyveler ve tatlılardan oluşur.

İftar vakti; oruç tutan bir Müslümanın aklını heva ve hevesten, kalbini havatır ve masivadan, elini haramdan, dilini yalandan, gönlünü malayani işlerden, nefsini kötülüklerden arındırmanın sonunda kazanılan bir zafer edası ile yaşanan büyük bir heyecan ve manevi bir ferahlık anıdır. İftar saati, madde ve ruh planında yaratılan insana oruç gibi manevi bir terbiye eğitiminin sonunda bayram sevinci yaşatır. İftar topu atılır atılmaz ezanlar okunur, iftar duaları eşliğinde zemzemler yudumlanır, iftar tabaklarındaki nimetlere eller uzanır.

“Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, yalnız sana inandım ve sana güvenip dayandım. Senin verdiğin rızık ile orucumu açtım. Hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete. Yarın ki; orucuma da şimdiden niyet ettim. O halde benim geçmiş günahlarımı, tevbesini geciktirdiğim hatalarımı bağışla.” diye dualar edilir.

Hele ilk defa çocuk yaşta oruç tutan civanlar için sahura kalkmak ve iftar etmek tam bir ayrıcalık ve güzel bir hatıradır. İftar vaktinde kurulan iftar sofraları, tekne oruçlarını tekmil eden yeni ergen olmuş gençlere ebeveyninin takdim edecekleri bahşiş, hediye ve ödül mekânıdır.

Arapçadan Türkçeye geçen sofra kelimesinin Kur’an dilindeki karşılığı maide’dir. Maide suresinde anlatıldığı üzere; Hz. İsa aleyhisselam zamanında Havariler tarafından indirilmesi istenen bir sofradan ve içinde kızartılmış, yemeye hazır altı adet balıklı dürümden bahsedilmektedir. Bakara suresinde İsrailoğullarının Hz. Musa aleyhisselam’ın duasıyla indirilmesini istedikleri başka bir sofradan (ve içindeki bıldırcın eti ve kudret helvasından) haber verilmektedir. Ayrıca; Zekeriya aleyhisselam’ın mabedinde meccanen hizmet eden Hz. Meryem’e her gün bir melek tarafından içinde kışın yaz meyvesi, yazın kış meyvesi bulunan bir çıkın / hediye paketi sunulduğu anlatılmaktadır.

Halil İbrahim Sofrasının bereketini bilmeyen yoktur. İbrahim aleyhisselam’ın sofrasında her öğün, değil Müslüman; putperest ve mecusi de olsa mutlaka bir misafir veya yolcu bulunduğu, aksi halde tek başına ne bir kahvaltı yaptığı ne de bir akşam yemeği yediği rivayet edilir. Ancak İbrahim aleyhisselam zenginliğine rağmen ayakta yemek yemeyi terk etmiş, önüne bir önlük bağlayarak ekmek ve diğer nimetlerin dökülüp israf edilmesine engel olmuştur. Bu tavır, Allah’ın onun üzerindeki nimetlerinin artmasına sebep olmuştur.

O halde; Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak uğruna serilen iftar ve sahur sofralarında ikram ve infakın arasına israf girmemelidir.İsraf, Allah’ın kullarına verdiği nimetleri hoyratça kullanmaktır. Allah; israfın her çeşidini, israf edenleri, haddini aşanları ve saçıp savuranları sevmez. Çünkü israf edenler, şeytanların dostları hatta biraderleridir. Bugün kişi başına maliyeti 19 lirayı geçen iftar ve sahur yemeklerinde israf var demektir. Zira Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 2018 yılı için bir günlük asgari fitre ve fidye miktarlarını böyle açıklamıştır.

Eğer zengin bir Müslüman kardeşimiz ihtiyaç sahiplerini mükellef iftar sofralarında ağırlamak istiyorsa hepsini kazana dökmesine ya da sofraya sermesine gerek yoktur. Eğer amaç hayırda yarışmak ise belirtilen miktardan fazla gelen maliyeti fakirlere diş kirası olarak yemek sonunda bir zarf içinde takdim edebilir. Lüks ve şatafata meyledip de artan yemekler çöpe gidecekse kazanılan sevap kadar vebal ve günah da kazanılacaktır, maazallah. Biz İbrahim aleyhisselam’dan daha zengin miyiz ki israf edelim. Mutlak zengin olan Allah azze ve celle’dir.

İftar sofranız iktisatlı ve bereketli olsun. Haydi, afiyet olsun.

*Kur’an Kursu Öğrt.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Temmuz 2021

Reklam

Başyazılar

BAŞYAZI- Allah Bozguncuları Sevmez

Nureddin SOYAK

Temmuz 2021

BAŞYAZI- Ey İman Edenler!

Nureddin SOYAK

Haziran 2021

BAŞYAZI- Mü’minin Zineti

BAŞYAZI- Mü’minin Zineti

Nureddin SOYAK

Ağustos 2010

Video