Zindabad Türkiye Zindabad Afganistan
Kasım 2018 Abdullah KİBRİTÇİ A- A+
A- A+

Zindabad Türkiye Zindabad Afganistan

Bir neslin ağabeyi olarak tanınan Erdem Bayazıt’ın şiirleri adeta bir slogan gibi dillerden düşmedi ve ezbere okundu. 69 yıllık hayatına çok şeyler sığdırdı: Yayıncılık, dergi yönetmenliği ve editörlüğü… Eğitimci yanını hiç ihmal etmedi. Teşkilatçı tarafı ile hep gündemde kaldı. Bir dönem meclise girerek aktif siyasete de katıldı.

Şiirleriyle tanıdığımız bu güzel adam bu sefer bir gezi yazısıyla karşımızda. Yüreğini İslam coğrafyası üzerine harmanlamış bir mümin Sovyetlerin işgal ettiği, Batılı ülkelerin her zaman ki gibi zulme sessiz kaldığı ve medya gruplarının girmeye dahi cesaret edemediği Afganistan’ı ve şanlı mücadelesini birazcık da İpek yolunun kadim şehirlerinden Tebriz, Isfahan, Peşaver’e dair gözlemlerinden bahsediyor.  Ağabeyimiz kitabı kaleme alırken sadece iyi bir gezi yazısı yazmış olmak için yazmıyor, onu birinci derece ilgilendiren husus Müslümanların maruz kaldığı zulüm karşısında dik durma, ümmete sahip çıkma hassasiyetidir. Kitabımızı önemli kılan bir diğer husus ise Müslümanlar arasından yani içerden bir gözle Afgan cihadını medya gücüyle de dünya kamuoyuna duyurmak isteyen ilk girişim olmasıdır. Bu direnişin sonu böyle mi olmalıydı sorusu eşliğinde okuyacağınız hüzünlü bir eser.

20 bin kilometre ve 60 günlük bu zahmetli yolculuk… 23 Temmuz 1981 gecesi Ajans 1400 ekibinden yedi kişiyle başlıyor. Tebriz, Isfahan, Tahran ve Peşaver’den sonra durağımız Afganistan. Yani jetlerin, helikopterlerin, tankların kan kusmada birbirleriyle yarıştıkları ama mücahitlerin her türlü zorluğa rağmen kahramanca direndiği mazlum ülke. Emperyalizmin kara yüzlüsü yıllarca zavallı Vietnamlıları bombalamışsa, kızıl yüzlüsü niye ondan geri kalsın… O da bıkmadan usanmadan bombalıyor Afganlıları.

Afganistan’ın işgali konusunda daha geniş çaplı bilgiye sahip olmak isterseniz rahmetli Bahattin Yıldız’ın yazdıklarıyla ve Mavera dergisi Afganistan özel sayısıyla vakit geçirmenizi tavsiye ederim. Tabi ki tercih size kalmış ancak şunu unutmayın ki ne Afganistan bize uzaktır ne biz Filistin’e uzağız ne Suriye bize uzaktır ne de biz Arakan’a uzağız… 1970’lerden bu güne yüzü gülmeyen Afgan kardeşlerimizin yüzünün gülmesi duasıyla.

Zindabad Türkiye Zindabad Afganistan… 

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2018

Sayı: 23

Genç Adam Arşiv