A- A+

Sanat Fikrin Mayası

Hareketler özünde fikir taşır. O öz köz olur geleni pişirir, ham olanı olgun yapar. En nihayetinde maksadını gerçek kılmaya çalışır. Bazıları başarılı olmuştur bazısını duymamışızdır bile. Bu da mukadderat, ne yaparsın…

Öyle ya da böyle bizi biz yapan şeylere sirayet edemeyen fikri ben ne yapayım ki? Bizi biz olmaktan çıkaracak şeye ihtiyacımız yok. Aslolan fikirlerle bizlikten çıkmak değil terbiye edilmektir a kuzum. Aileni kâfir, faşist, eski kafalı ya da anarşist görüp yalnızlaşmak nemize gerek! Yalnızlık değil, bize toplayacak şeyler lazım. Herkesi kendinde taşıyan eserler lazım gelir.

Bak şu işe ki bir fikrin hayatın içine girmesi alelacele olacak şey değildir. Mesela bir ibadeti bayram havasında ihya etmek kültüre yerleşmesi demektir. Bu kabul kolayına yetişmez. Pek çok görünmez aşamalardan, sınanmalardan, kabullerden geçer de hayatın sofrasına oturur fikirler.

Yine de diyeceğim odur ki bir fikir bir toplum inşa edecekse ya da yarım kalan bir inşayı ihya edecekse ona lazım gelir ki kültür sanatla uğraşsın. Zira insanlar gelir geçer de çeşmeler kalır. Yazılar uçar gider de şiirler söylenir durur. Işıklar söner de hikâyeler anlatılır. Kervanlar dizilir, göç yolu görünür de halıda deseni kalır. Hâsılı bize bizi hatırlatan, unutmaya yüz tuttuğumuzda refere ettiğimiz şeyler fikirleri yaşatır. Hem de direk gibi sapasağlam tutar o fikri.

Şimdi dergiler çıkardık şu kadar yıl önce. Fikrimiz var dedik. Zikrimiz de ona göredir diyoruz eyvallah. Peki ya şu veya bu şekilde yazılan kaç tane düz yazı akılda kalacak. Kaçının kaderi yazdığım şu satırlar kadar kısa olacak. Fikirleri tek tek herkese duyurmak ancak televizyonda reklamı geçen kola kadar olur. Alır tadına bakarsın. Ama benimsendiğini anlamak için ramazan sofralarının vazgeçilmezi olabiliyor mu ona bakmak lazım. İşte bu fikri kültüre aktarmaktır. Sanat da bunun en hoş, nezih ve nazik örneğidir. Nasıl dua edeceğini sana hala Yunus Emre şiirleriyle anlatıyorsa bilmem kaç senelik şu satırlardan ne fayda görecek yüz sene sonraki insan acaba!

Bu sebepledir ki sanat, fikri mayalar. Tutarsa tutar kardeşim sen sanatına bak. Yetkin insan az olur ama herkes gibi yaşayıp herkes gibi anlatıp herkes gibi öleceksek eğer şu dünyada bir kişilik yer daha işgal etmenin ne manası var ki…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2020

Sayı: 29

Genç Adam Arşiv