Kanaat En Büyük Zenginliktir
Kasım 2023 Mehmet ERTURAN A- A+
A- A+

Kanaat En Büyük Zenginliktir

Üç ayda bir yayınlandığı için her sayısını rakip potaya atılmış bir üçlüğe benzettiğimiz Genç Adam dergimiz 43. kez sizlerle.

Mayıs 2013 tarihli ilk sayısında “Fetih Büyüktür 1453’lerden” manşetiyle çıkan dergimiz, Ağustos 2023 tarihli bir önceki sayısında “Eğitim Gerçekten Beka Meselemizdir” demişti.

Fetih demişken bir selam gönderelim; Filistin’de yaşanan acıların beklenen, özlenen açılışlar için Fatihlerin doğum sancısı olduğuna duyduğumuz inanç, en büyük tesellilerimiz arasında.

Peygamberimiz, “Ölüm, en büyük vaizdir.” buyuruyor. Yaşananlara buradan baktığımızda Gazze’nin çağımızın en etkili vaaz kürsülerinden birine dönüştüğüne şahit oluyoruz.

Peygamberimiz, “Ağızların tadını kaçıran ölümü sıkça hatırlayın.” buyuruyor. Buradan, Filistin’de verilen milli mücadelenin sıkça hatırlanması, anlaşılmaya ve anlatılmaya çalışılması gibi sonuçlara ulaşabiliriz.

Genç Adam dergimizin Kasım 2023 tarihli yeni sayısının kapak konusuna gelirsek. Dosyamızda “ekonomi” var.

Büyüyen Çin (daha doğrusu Asya) ekonomisinin neden olduğu ticaret savaşlarına dair malumatınız vardır. Taraflar, ek vergilerle ve güvenlik riskine dayandırdıkları nedenlerle hukuki alanda da birbirlerine karşı üstünlük mücadelesi içerisindeler.

Müslüman toplumlarda ise zulme karşı başlatılan cihad mücadelesinin ekonomik boyutu boykot olarak kendini gösteriyor. Sonuç beklentisi olsa da neticeye odaklanmayan boykot eylemi, bir farkındalık, bilinç ortaya koyabilmek, davayı yeni nesillere aktarabilmek gibi amaçlar da taşıyor.

Müslümanlara ahirette “rızkını nereden kazandığı” sorulacağı gibi “kazancını nerelerde harcadığı” da sorulacak. Burası, iman ve vicdan sahiplerince hiç unutulmaması gereken bir nokta.

Kapak yazılarımızın takdimine gelirsek;

Furkan Bozkuş, “Zengin Et Zengin Ol” dedi. Mustafa Akca, memurların gittikçe büyüyen soru ve sorunlarından biri olan “banka promosyonları” hakkında yazdı.

Ramazan Öncül, “piyasa” kavramını inceledi. Halil Demirbaş, Karz-ı Hasen ile ilgili tuttuğu notları paylaştı.

Metin Başbuğ, en büyük zenginlik olarak bildiğimiz ve geçmişte arabaların arka camlarında sıklıkla gördüğümüz “kanaat” başlığını ele aldı. Kanaat hakkında ne söylense azdır çünkü kanaat başlı başına bir iktisat modeli.

Enes Belada, inanç, iktisat ve hukuk arasındaki ahengi açıklamaya gayret etti. Ahmet Hasan Sari, iktisadi hayatın toplum yapısına etkisi üzerinde durdu. İsmail Ömer Albayrak, faiz ve bey’ başlıklarını gündeme getirdi.

Ömer Faruk Özcan, meselenin püf noktalarından birine işaret edercesine “çok olan mı bereketli olan mı?” sorusuyla dosyamıza katkıda bulundu. Muhammed İsmail Arık, “az emek çok ekmek” anlayışını masaya yatırdı.

Yazılarımızdan, yazarlar kadar okuyanların da sorumlu olduğunu hatırlatmaktan memnuniyet duyarız.

Sadece Kudüs’ün değil bütün İslam başkentlerinin ve şehirlerinin özgürleştiği, Allah’tan başkasına itaat ve ibadet edilmediği tevhit günlerinde görüşebilmek ümidiyle…

Allah’a emanet olun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Kasım 2023

Sayı: 43

Genç Adam Arşiv