Ağustos 2018 Alperen ÖZTAŞ A- A+
A- A+

İsim ve Niyet

İnsan hedefleri doğrultusunda derinleşmeye başladığında şeytan insanı köşe başında bekliyor olacaktır.  Şeytan, insana kendi malını aşılmaz bir duvar olarak inşa eder ve onu yolunun tam ortasına diker. Bazen ortaya dikilen evladın, hırsın, egon olabilir.

Kişi bunu gördüğünde feda edilmesi gereken çok şey olduğunu anlar. Eğer nasipliysen, hayır dua almışsan ve samimi isen o duvarların aslında mukavvadan olduğunu görmeye başlarsın. Ve sürekli artan bir ivmeyle duvarları yıka yıka yol alırsın. Rabb’imden bunu bana ve dostlarıma nasip etmesini niyaz ederim.

Gelgelelim bütün bu süreçte bizzat sinemizde yazılı, fark etmesi dahi sorun olan bir başlığa: İsim.

Kişi fedakâr olsa da ismini feda etmesi gerektiğini anlaması zor bir iştir. Zira fedakârlık isim öne çıkarılarak dahi yapılabilir. Evet biliyorum, bu fedakarlık tam anlamıyla fedakarlık değil zaten. Fakat bunu yanılgı içine düşen kişi bilmiyor! İşte büyük bir tehlike.

Bunun hayatta yansımalarını hepimiz görebiliriz. Bariz dikkatimi çeken, söz konusu bu sorunun emarelerini teşkil eden şey “sosyal medya.” Gecenin bir yarısı rahlesini herkesle paylaşan bir kişi, zamanını Allah için okumaya feda etmiş olabilir fakat ismini feda edemedi! Bir mecliste kritik söz söyleyen arkadaş! Dikkat et, çünkü sözünün altında imzan çok büyükse Allah için tükettiğin nefes Allah için feda edemediğin isminle buharlaşmış olabilir! Tabi ki herkesi itham etmiyorum. Paylaşmayın, konuşmayın, düzeltmeyin de demiyorum. Fark etmesi zor olan bu iki şey “isim” meselesinde herkesi düşünmeye çağırıyorum sadece.

İş dönüp dolaşıp niyete geliyor. İlk yazım! Bana bu defterde niçin yazdığımı hatırlat! Ya Rabb! Niyetimizi tamamı ile sana kılavuzlamadan yola koyma. Ateşim olacak işten sana sığınırım.

İsmi feda etmek, niyetimizin koyuluğu hakkında bize fikir verir. Bu önemli ölçütü kendimize sık sık sormalıyız. Her işte bu ölçüye vurmalıyız kendimizi. Ki vura vura düzeltmeliyiz. Bulanık renk bir niyet bir dünya ömrü yani ortalama 63 yıla hapseder. Hapsolan özgür olamaz, sonsuzu kovalayamaz.

Dostlarım! İsimden geçiniz, geçe geçe yol edininiz. Din-i mübini İslam’ın, Muhammed aleyhisselamın yolunda bir basamağın çakılı da biz olalım.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2018

Sayı: 22

Genç Adam Arşiv