Ağustos 2018 Furkan ÖZCAN A- A+
A- A+

Dikenli Yol Üzerinde Birlikte Yürümek

Ortak paydaları vardır insanların; sevdaları, nefretleri,  inançları; hâsılı ortak davaları. İnsanlar bu paydalar etrafında birleşir ve yürür. Birleşmek ve yürümek… Kolay işler değildir ha!

Onca ihtilafı bir kenara atarak, bazı kusurları görmezden gelerek birleşmek. Yürümek ki, ayaklar ‘tak! tak!’ diye sapasağlam basacak yere. Yürüyüşü yanındakine şuur ve heyecan pompalayacak. Yürürken aynı zamanda gülümseyecek ama içi boş olmayacak bu gülümsemenin. Kutlu davanın emin adımlarının tezahürü olacak bu gülümseyiş.

Kardeşlik olacak bu kutlu yürüyüşün adı, İslam Kardeşliği.  Gerekleri vardır elbette:

- Yardımlaşacak,  gerektiğinde kardeşini tebrik etmesini bilecek.

- Aralarında bir sıkıntı olduğunda İbn-i Mübarek’in şu sözünü akıldan çıkarmayacaklar: “Mümin bağışlamak için mazeret, münafık suçlamak için hata ve kusur arar.”

- Affetmeyi, Allah’ın affına nail olabilmek adına lütuf sayacak.

- Birlikte yürüyen bu insanlar sevmeyi bilecek, Rasulullah’ın aleyhisselam tavsiyesiyle kardeşine onu sevdiğini bildirecek. Bu sevgi arşın gölgesini tercih etmenin ta kendisi olacak.

- Kardeşini kendine öyle tercih edecek ki vakti gelecek Ensar’ın r anhüm şu güzel âdetini benimseyecek:

Cabir b. Abdullah r anh anlatıyor: “Ensar hurmalarını topladıklarında ikiye ayırırlar. Bir kümeye çok diğer kümeye az hurma koyarlardı.  Az olan tarafa hurma dallarını koyarak o tarafı çok gösterirlerdi. Muhacirlere “Buyurun, hangi kümeyi tercih ederseniz alın.” derlerdi. Muhacirler de büyük kümenin Ensar’a kalması için daha az kümeyi alırlardı. Böylece hurmaların çoğu muhacirlere gitmiş olurdu. Hayber fethine kadar Ensar’ın bu güzel tavrı devam etti.

- Kardeşine yük olmayacak, onu külfete sokmayacak, şahsi ihtiyaçlarını ise kardeşine belli etmemeye gayret edecek.

- Şu dil var ya dil! Hah işte, ona sahip çıkmasını kendine vazife addedecek. Kardeşine toplulukta yapılacak olan bir öğüdün onu rencide etmekten başka hiçbir işe yaramadığının şuurunda olacak.

- Kardeşinin yaşarken yanında olduğu gibi vefatında da arkasından onu güzel anacak, hayırlarını dile getirecek, yakınlarına göz kulak olacak.

Birlikte yol çizecekler, yol alacaklar, yolda olacaklar… Vakti gelecek dikenli yol üzerinde yürüyecekler. Bu kardeşlik, dikenli yolda birlikte yürümenin farkındalığıyla incinmemenin, daha da önemlisi incitmemenin ne olduğunu haykıracak insanlığa.

Ne mutlu İslam sancağı altında kardeş olanlara!

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ağustos 2018

Sayı: 22

Genç Adam Arşiv