SAĞLIK KÖŞESİ / Bir Mucize
Ocak 2019 Dr. Sevde ÖZTÜRK A- A+
A- A+

SAĞLIK KÖŞESİ / Bir Mucize

Anne sütünden bahsedileceği zaman mucize kelimesi de yanında anılır. Peki anne sütünü mucize kılan şey nedir?

Dünya Sağlık Örgütü ilk altı ay bebeklerde sadece veya büyük kısmı anne sütü olacak şekilde bir beslenme önermektedir. Doğumdan itibaren anne sütünün de içeriği bebeğin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Gebeliğin son 3 aylık döneminden itibaren süt keselerini doldurmaya başlayan ve doğumdan birkaç gün sonraya kadar salgılanmaya devam eden kolostrum dediğimiz bebeğin ilk sütü; yağ içeriği daha azken bağışıklığı destekleyecek immunglobulinler ve demir, bakır, çinko gibi mineraller bakımından daha zengindir. Zamanla bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda da anne sütü içeriği değişiklik göstermektedir. Ayrıca anne sütü fazla miktarda da esansiyel yani vücudun kendinin üretemediği dışardan almak zorunda olduğu aminoasitleri bebeğe sağlamaktadır. Bunlardan biri de taurindir. Taurin; safra tuzlarının bağlanarak bebeğin vücudundan atılmasını sağlar bebeğin sinir sistemi gelişimine katkıda bulunur, büyümeyi destekler, göz tabakalarından retinanın da gelişiminde rolü vardır.

Anne sütünün laktoz içeriği inek sütüne oranla daha fazladır. Laktoz bağırsaklardan kalsiyumun emilimini kolaylaştır ve yine beyin dokusu gelişimi için önemlidir. Ayrıca bağırsağın kendi florasının oluşmasını kolaylaştırarak bebeğin zararlı bağırsak florasından da korunmasına yardımcı olarak olası hastalıkların önüne geçer.

Anne sütünde demir ve bakır konsantrasyonu inek sütünden daha az olmasına karşılık bebeğin bağırsaklarından emilimi daha yüksektir. Normal gıdalardaki demir %5-10 emilirken anne sütündeki demirin %60 ‘ı emilir. Suda eriyen vitamin içeriği bebeğin ihtiyacını karşılayacak niteliktedir. Antioksidan olan A, E ve C vitaminleri anne sütünde inek sütüne göre çok yüksektir. Düşük olan K ve D vitaminleri ise bebeğin ihtiyacına göre belirli durumlarda dışardan desteklenmektedir.

Salgısal IgA, lizozim, laktoferrin, makrofajlar, lökositler, T ve B lenfositler gibi daha birçok enfeksiyondan koruyucu ve bağışıklığı destekleyici içerik anne sütünde mevcuttur.

Sonuç olarak anne sütü bebek için bir mucizedir. Hayattır. Mecbur kalınmadıkça mamalar anne sütünün yerini tutmamalıdır. İlk altı ay sadece anne sütüyle birlikte ardından uygun koşullarda ek gıdalara da başlanarak Kuranı Kerim'de de belirtildiği gibi iki yaşına kadar bebekler emzirilebilir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ocak 2019

Sayı: 60

Baciyan Arşiv