İÇİMİZDEKİ PUTHANE
Temmuz 2019 Baciyan A- A+
A- A+

İÇİMİZDEKİ PUTHANE

Put kırmak deyince genel olarak aklımıza ilk sırada Hz. İbrahim’in kıssası gelir. Sıkıntılı olan boyutsa, kıssanın sadece Hz. İbrahim’in elindeki baltayla putları kırdığı sahneye indirgenmesidir. Hâlbuki Hz. İbrahim’in put kırıcılığını sadece bu sahneye indirgemek, Hz. İbrahim’in put kırıcılığın ne demek olduğunu hiç anlamamış olmak demektir. Çünkü onun hayatının her safhasında kırdığı putlar vardır. Bu putları kimi zaman Allah’ı ararken kimi zaman canından kıymetli bildiği oğlunun boynuna bıçağı dayarken kırmıştır.

Put imtihanı her daim karşımıza maddi surette çıkmaz. Hatta maddi putları içimizdeki manevi putlar üretir desek daha doğru bir tabir olur. Allah ile aramıza koyduğumuz her engelin adı puttur aslında. Put kırmak ise Allah ile aranı koparıp atmaktır. Put kırmanın yolu da İbrahim’i bir inançtan geçer elbet.

Bugün putlar azalmamış hatta modern put hanelerde çeşitlendirilmiştir. Bize düşen İbrahim’i bir şuur ile Allah’ı aramaktır. İbrahim’in imanı ile kuşananın baltasını vermek ise bize yüce Rabbimizin bir vaadidir. Bizde bu şuura sahip olmak adına ekibimizle birlikte bugün iç dünyamızda ve dış dünyamızda mücadele ettiğimiz putlarımıza dair bir sayı hazırladık. Nurten YÜCEL Müslüman’ın para putu ile olan mücadelesini, Selma TÜMER makam ve mevki putu ile olan mücadelesini anlattı. Nurcan İrem ERDEM İbrahim olmanın bedel ödemekten geçtiğini anlattı ve dünya bedel ödeyenlerindir dedi. Sefer bizden zafer Allah’tandır…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Temmuz 2019

Sayı: 62

Baciyan Arşiv