Editörden
Nisan 2019 Baciyan A- A+
A- A+

Editörden

LA GALİBE İLLALLAH

Kıymetli okuyucu;

Bu ay baciyan dergisinin 61.sayısını çıkarmanın heyecanıyla, gündemlerimizi belirleyip bunları sizinle paylaşmayı amaçlarken, acı bir hadise bütün gündemlerimizi tekrar sorgulattı.15 Mart günü Yeni Zelanda’da İslam alemi olarak acı ve bir o kadarda vahşi bir katliam yaşadık. Katliamın, bizim için en güvenilir mekan olarak kabul edilen camimizde yaşanması ise ayrı bir acıydı. Bu olay bana Peygamber Aleyhisselam döneminde yaşanan bir hadiseyi hatırlattı. Bir gün Benî Bekr kabilesinden birisi Rasûlullah’ı hicveder mahiyette bir şeyler söyledi. Bunu duyan Huzaalı genç bir delikanlı, Peygamberine edilen aşağılık sözlere dayanamadı ve kalkıp kendisine müdahale etti. Bu hâdiseden sonra kinlenen Benî Bekr kabilesinin reisleri küçük bir olayı bahane ederek, Huzaa kabilesine saldırmaya karar verdiler. Ve en sonunda Kureyş reislerinden gizlice asker ve lojistik yardımı alarak Huzaa kabilesine namaz kıldıkları bir esnada saldırı yapıldı. Huzaa kabilesinden 20 kişi şehit oldu.Huza kabilesi şu mısralarla efendimizden destek istedi:

''Onlar bizi Vetir''de namaz kılarken buldular

Kimimizi rükuda, kimimizi secdede vurdular

Onlar hem güçsüzdü hem de az sayıca

Allah'ın kullarını çağır da gelsinler yardıma

Köpüklü deniz dalgalarını andıran ordularla''

Efendimiz Aleyhisselam bu olayı duyunca hiddetlendi ve şöyle buyurdu: "Varlığım kudret elinde bulunan Allah'a andolsun ki kendimi ve ev halkımı koruduğum şeylerle bunları da koruyacağım. Huzalılar bendendir. Ben de Huzalılardanım. Ey Amr ibn-i Sâlim! Sen yardım edilmiş oldun." dedi ve bu süreç Müslümanları Mekke ‘nin fethine götürdü.

Tarih tekerrürden ibarettir, kafirin Müslümana bakış açısı asırlardır değişmedi ve değişmeyecekte bizim için mesele yapılan zulme “vah, tüh” deyip tarihte bu şekilde zillete mahkûm olanlardan mı yoksa yaşanılan acıları dert edinip fetih kapılarının kendilerine açılan topluluklardan mı olmak? Cenabı Allah’tan kardeşlerimizin şehadetinin bizim uyanışımız için vesile olmasını ve Mekke’nin fethini gerçekleştiren o aziz toplumun bilinciyle bilinçlenmemizi bize nasip etmesini dilerim... Vesselam.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2019

Sayı: 61

Baciyan Arşiv