Editörden
Ocak 2019 Baciyan Editör A- A+
A- A+

Editörden

Kıymetli okuyucu;

     Mevlâna der ki:” Aşk; bilmektir ey sevgili! Bir tek yâri bilmek, o’nu candan daha aziz bilmektir. O’nun selamı ile gelen bela olsa eyvallah diyebilmektir.” Bizde önce yâri tanımak istedik ki aşkın ilk aşamasını geçelim O’nu tanıdıkça kendimizi bulduk, kendimizi buldukça O’na olan hayranlığımız arttı. Sonra onu canımızdan daha aziz bilmeye ahdettik çünkü hayatta en değerli olamaya ondan daha layığını göremedi gözlerimiz, insan oğlunun fıtratındandır; değerli gördüğüne yakın olmak ve onunda kendini sevmesini ister. Kendini değerli gördüğüne yaklaştırmak içinde onun seveceği bir insan olmak ister. Bizde istedik ki O’nda kaybolalım, kaybolalım ki hakiki benliğimizi bulalım. O’nun istediği gibi bir kul olma arayışı ile bu sayımızda “Allah kimleri sever?” sorusunu sorduk.

      Nurten YÜCEL önce niyetlerimizi temizleyelim dedi ve “Allah için samimiyet” diyerek ihlası anlattı. Selma TÜMER “Allah takva sahiplerini sever “diye devam etti. Nurcan İrem ERDEM ve Beyzanur KILIKBİÇEN, muttaki kul nasıl olunur? Sorusu doğrultusunda Adem ÇATAK hocamız ile bir röportaj yaptı. Sümeyye ÇİFTÇİ “Allah adil olanları sever “ilkesine dayanarak “Adalet neydi?” diyerek adaleti anlattı ve kimlerin adalet sahibi olduğu konusunda bizi bir yolculuğa çıkardı. Şeyma ERDOĞAN sabrın dikenli yollarını anlattı ve onun selamı ile gelen bela olsa eyvallah, vardır bir hikmeti dedi.

    Bu sayımızda dilimiz döndüğü ve kalemimizin yazdığı kadar Allah’ın sevdiği kulların özelliklerini değinmeye   çalıştık. Elbette ki razı olduğu kulları en güzel tarif eden yine O’ dur, fetih suresi 28. Ayeti kerimede Allah razı olduğu kulları ve mükafatlarını şöyle tarif eder “O, Allah’ın elçisi Muhammed’dir. Onunla beraber olanlar da kâfirlere karşı sert, kendi aralarında merhametlidirler. Onları, Allah’ın lütuf ve rızasına talip olarak hep rükûda ve secdede görürsün. Secdenin tesiriyle yüzlerine simaları oturmuştur; Tevrat’ta onlar için yapılan benzetme budur. İncil’deki misalleri ise bir ekindir: Çiftçileri sevindirmek üzere filiz verir, onu güçlendirir, kalınlaşır ve kendi sapları üzerinde durur. Onlar (müminler) yüzünden kâfirler öfkeden kahrolsunlar diye (böyle olmuştur). Onlar arasından iman edip dünya ve ahirete yararlı işler yapanlara Allah bir bağışlama ve büyük bir ödül vaat etmektedir”

    Allah’ın bizi razı olduğu kullarından kılması duası ile ….

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ocak 2019

Sayı: 60

Baciyan Arşiv