Editör'den
Ocak 2018 Baciyan Editör A- A+
A- A+

Editör'den

‘’Gel, Anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar’’

Kıymetli Okuyucu;

Zahiren bir yılı daha geride bıraktık. Ömür sayfamızdan sayılı günler bir bir eskiyip giderken zamanın ehemmiyeti konusunda fazlaca yanılıyoruz. Dünyaya aldanıyoruz. Geriye dönme imkânımız yok, biliyoruz. Ama gereksiz çabalar, beyhude arayışlar içerisindeyiz. Aradığını bulan yahut bulduğunu sanan insanlarız. En değerli sermayemiz zaman. Kum saatinden hızla akıp giden, avuçlarımızla tutamadığımız bir kayıp. İsraf ediyoruz zamanımızı, ömrümüzü, evlerimizi ve evlatlarımızı.

Bütün hayatlarını yakından müşahede ettiğimiz çocuklarımız zamanın çemberinde dört dönüyor. Umutlarımız, hatalarımız, eksiklerimiz, yanlışlarımız ve korkularımızla yüzleşmekten kaçınarak peşlerinden gidiyoruz. Gidiyoruz, yol sarp yokuş, yol çileli, yol meşakkatli. Belki hayatımızın imtihanını yine kendi yetiştirdiğimiz evlatlarımızla yaşıyoruz. Sevgimizin azlığı veya muhabbetimizin çokluğu dengesiz bir şekilde nüksederken bazen baş aşağı oluveriyoruz. Evladımızı kendi menfaatlerimize esir ediyoruz belki. Belki de çağımızın popülaritesini birazda biz körüklüyoruz. Oysaki itidal ümmetiyiz biz. Ya verdikçe veriyor ya da aldıkça alıyoruz. Ve çalıyoruz her şeyden biraz.

Sevgi bir insanın kişiliğini inşa ederken, sevgisizlikte aynı oranda tahrip eder. Nimetin içerisinde ziyan olmadan neslimiz, doğrulmalıyız eğrildiğimiz yerden. Tutmalıyız yitip gitmeden ellerinden. Ahirete uzanan yolumuz her zorlukta dizlerimizin bağını çözmemeli. Çağın eğri lisanı karşısında ne yapacağını bilmeyen ebeveynler olarak bir an önce ne istediğimizi, beklediğimizi sorgulamalıyız. Sormalıyız kendimize –‘’Fe eyne tezhebun…’’

Bizler bu sayımızda çocuk eğitimine ve neler yapabileceğimize değinmeye çalıştık.

Ya Tutarsa sayfamızda Ya’kub B. İshak El Kindi’nin tavsiyelerine yer verdik ve anne-babalar olarak nerede hata yaptığımızı sorguladık.

Ve’l Hâsıl Kelam sayfamızda Lokman (as)’ ın öğütlerini yorumladık ve anne-baba olarak nasıl davranmamız gerektiğine dikkat çektik.

Düz Yazı sayfamızda evlilik kıstaslarımıza değindik. Evlilik öncesinde gençlerin ve ailelerin ne istediğini ve neler beklediğini öğrendik.

‘’Yürü kardeşim
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin.’’(Nuri Pakdil)

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ocak 2018

Sayı: 56

Baciyan Arşiv