Çocuk ve Genç / En Sevgiliden Ölçüler
Ocak 2018 Eda Nur KAYA A- A+
A- A+

Çocuk ve Genç / En Sevgiliden Ölçüler

En güzel insana ümmet yapmakla bizi şereflendiren Rabbimiz Teâlâ’ya hamd-ü senâlar olsun.

Rabbimize kulluk edebilmemiz için üzerimize titreyen Peygamberimiz Efendimize salât-ü selam olsun.

Rasulullah (s.a.v.) her yönden örnek alınacak en mükemmel insandır. Her Müslümanın O’nu en güzel şekilde öğrenip tanıması; Onun yüce ahlâkını yaşamaya ve yaşatmaya çalışması lazımdır, Çünkü O’nun ahlâkı, Kur’an ahlâkı idi.  Hz. Muhammed (sav) üstün kişiliği, güvenilirliği, insana değer vermesi, hakkı gözetmesi, sabırlı ve hoşgörülü oluşuyla en güzel örnektir insanlığa. Peygamberimiz (sav)’in önemli özelliği, başkalarına önerdiği öğütleri ve ahlak kurallarını önce kendi yaşamında uygulamasıdır. O, kendini başkalarından üstün görmemiş, Kur’an’ın öğütlerini ve yasaklarını yaşamının her anında uygulamıştır. Nitekim yüce Rabbimiz Kuran-ı Kerimde şöyle buyurmuştur;

“Hiç şüphesiz senin için bitmez tükenmez bir mükâfat vardır. Ve hiç şüphesiz sen pek büyük bir ahlâk üzerindesin.” (Kalem Suresi 3-4)

Yine Kur’an’da Peygamberimiz için “Allah’ın Resulünde sizin için güzel bir örnek vardır.”                (Ahzab Suresi 21)  buyurularak, Mü’minlerin, hayatlarının bütün safhalarında onu örnek almaları tavsiye ve emredilir. Çünkü onun ahlâkı bizler için en güzel örnek, onun yaşayışı, halleri, sözleri ve hareketleri en mükemmel modeldir. Peygamberimiz (sav) “Ben ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim” buyurur ve bu özelliğini, dünyadaki göreviyle bağlantılı olarak dikkat çekip bizlere anlatmaktadır.

Her meslek ve seviyeden birey, Peygamberimizin hayatında ve ahlâkında, örnek alacak yönler bulabilir. İnsan olarak onun hayatından alacağımız sayısız fazilet ve güzellik yanında, kendi mesleğimizi ve toplumdaki yerimizi ilgilendirecek yüzlerce dersi de alabiliriz. Çünkü Peygamberimizin hayatı her yönüyle hepimize örnektir.

Bizler bugün onun ümmeti olabilmek için hiçbir bedel ödemedik. Efendimiz(sav)’e seçilmiş ümmet olmak ne büyük bahtiyarlıktır. Bunun farkında olup farkındalık oluşturmak her Müslümanın vazifesidir. Sünneti yaşamak ve yaşatmakta, tebliğ etmekte yine en birincil vazifemizdir. Bu hususta sahabe efendilerimiz örnek alınabilir zira Efendimiz(sav)’in bir sünnetini bile yaşamamazlık etmemişler sonunda da, daha hayatta iken Allah’ın kendilerinden razı olduğu müjdesiyle şereflenmişlerdir.

Nitekim sonraki nesillerin büyüklüğü onlara ne kadar benzedikleri ile ölçülecek. Sonra gelen kim varsa ancak onlara benzemekle farkını fark ettirecek. Sürüden sıyrılmak, insanlar içerisinde hayırlılar olarak anılmak isteyen onlara bakıp hizaya gelecek. Hayattan murat, onların hayata bakışları ile bilinecek. Her gelen nesil onların harikulade hayatlarını dinleyerek kıvama gelecek. Anladıkça yücelecek, yüceldikçe yanına yaklaşan bir dağın azametinin artması gibi onlara daha çok hayran olacak. Onlar büyüklüğün, gayretin, fedakârlığın ve aşkın tarifini yapmışlardı. Sonrakilerin istikameti bu tariflere sadakatle bilinecek.

Rabbim bu ölçüde yaşamayı bizlere ve tüm Müslüman kardeşlerimize nasip eylesin…

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ocak 2018

Sayı: 56

Baciyan Arşiv