SÖZ MEYDANI / İlkadım Bir Mekteptir
Aralık 2017 İbrahim ÇİFTÇİ A- A+
A- A+

SÖZ MEYDANI / İlkadım Bir Mekteptir

1994 Nisan ayı öncesi pek kısa olmayan istişarelerin ardından Nevşehir’de yerel bir gazete çıkarmaya karar verdik. Alışılmış boyuttaki gazetelerin yarısı ebadındaki görünümümüzle yayın hayatına girdik. Nevşehir ses verdiği gibi Türkiye de ses verdi. Kabul gördük. Okuyucu mektupları, şiir, hikâye, deneme gönderenlerin sayısı bunun ölçütüydü. Manşet dâhil her yazının ve başlığın uzun süre tartışıldığı bir ekipti İlkadım’ı çıkaranlar.

Hiçbir maddi beklentileri de olmamıştır. Hepimiz dergimize aboneydik ve yıllık abone parasını önce biz verirdik. Köşe yazıları hem özgünlük hem içtenlik hem de sosyallik yönünden değer ifade ederdi. Ulusal basında da yerimizi almıştık. Dini, siyasi, kültürel, sosyal özellikleriyle ilginç bir ilkti İlkadım Gazetesi. Davut, Ahmet, Mehmet, Zeyd, Fuat, İsmail, Akif, Süleyman… Yazıdan içerik tartışmalarına, tashihten, mizanpaja, dağıtımdan baskıya kadar aktif rol alan zamanın gençleri şimdinin orta yaşlılarını hayırla yâd ediyor ve şimdiki hayatlarında başarılar diliyorum.

Altı metrekarelik bir alanda, bir tarafı kırık ve bazı harfleri yazmayan bir daktilo ile başlayan serüvenimiz geniş ofisler ve gelişmiş teknoloji imkânlarıyla devam etti. ‘İlkadım Bir Mekteptir’ yazılı logomuzun anlamına uygun bir şekilde yazarlar, şairler, tasarımcılar yetişti. Şimdi her biri değişik yerlerde hiçbir yanlışa sapmadan hizmetini devam ettiriyor.

İlk sayısından itibaren yurtdışındaki beş senem hariç hep İlkadım’la beraber oldum. Her kademesinde üstüme düşen görevleri yerine getirdim. Gururla taşıdık İlkadım mensubu olmamızın şerefini.

Dergi bize büyük değer ve itibar kazandırdı. Herkese, her kesime İlkadım Dergimizi gururla takdim ettik, beğeni aldık.

Özel sayılarla, araştırmacı çalışmalarla sosyal, siyasal, kültürel hayata akademik katkılarda bulunduk.

Yavaşladığımız da oldu. Koşturmacalar da yaşadık. Ama yola kesintisiz devam ettik. 28 Şubat gibi bir yıkım hareketinde dimdik ayakta durduk ve yayın hayatına devam ettik. Bir yazarımız bir çalışanımız bile çekinmedi, geri adım atmadı.

Evet, Nevşehir gibi kısıtlı imkânları olan bir yerde, bir yayın organını 25 yıla yakın yaşatmak ancak fedakârlıkla olur. Nitekim öyle de oldu. İbadet aşkıyla yapılan çalışmanın bir ürünü, rahmetli Zeki Soyak Hocamızın hediyesi, emaneti olan İlkadım basılı yayın hayatında tavizsiz ve itidal üzere, ifrat ve tefrite sapmadan görev yaptı.

Duygusal olmamak mümkün değil. Sayfa kokuları yok oluyor. Sağ yanınıza koyduğunuz çay bardağınızla okuduğunuz, hazmettiğiniz yazılı sayfalara veda etmek kolay değil. İlkadım çıktı mı?” diye kimseye soramamak, elime alıp kapak fotoğrafından başlayarak sayfalarını heyecanla karıştırmak, sonra kendi yazımı okumak gibi güzelliklerden mahrum olmak kolay değil. “Bu bizim İlkadım dergisi” diye misafire, eşe dosta takdim edememek, gelen eleştirilerin tadını reel olarak yaşayamamak, yıllardır nice elleri öpülesi okurlarımızdan uzak kalmak çok yaralıyor beni. Ama ne edersin?

İhya Yayıncılık şirketi maddi sebeplerle İlkadım Bir Mekteptir’i basılı yayın olarak devam ettiremeyeceğini belirtmiştir. Derginin yeni yılla birlikte internet ortamında dijital dergi yani elektronik dergi olarak yayınlanacağı ifade ediliyor.

Derginin buralara kadar gelmesinde emeği olan, aramızdan ayrılan Zeki Soyak, İlhami Nalçacıoğlu, Ahmet Ağmanvermez ve Atıf Bilgili’yi rahmetle anıyoruz. Bu hocalarımız başta olmak üzere herkesten Allah razı olsun diyorum. Bilhassa İlkadım’ın basılı yayın hayatına kesintisiz devam etmesi için gayretlerini esirgemeyen İsmail Varır’dan ve abone paralarını hassasiyetle ödeyen okuyucularımızdan Allah razı olsun.

Ama abone paralarının tahsilinde gerekli özeni göstermeyen abonelerin de derginin basılı yayın hayatına vedasında büyük veballerinin ve sorumluluklarının olduğunu hatırlatmak zorundayım. O iller ve sorumlular kendilerini bilirler.

Biz sizleri çok seviyoruz. ‘İlkadım Bir Mekteptir’in tüm mensupları 25 yıldır İlkadım’ı sırtında taşıyan okuyucularını çok seviyor ve Allah hizmetinizi kabul etsin diyor.

 

 

BİR MEKTEPTİR İLKADIM

Cehaleti yok eden

Bir mekteptir ilkadım.

Gönülleri tok eden

Bir mekteptir ilkadım.

 

Haber verir hem halden,

Maziden, istikbalden.

Örgüsü itidalden

Bir mekteptir ilkadım.

 

Can iklimi getiren,

Meyveleri bitiren,

Tüm hamları yetiren

Bir mekteptir ilkadım.

 

Mazluma açık kucak,

Bir sığınak, bir ocak,

Zulme hesap soracak

Bir mekteptir ilkadım.

 

O hiç yorgun olmadı

 ‘İlk adım’, onun adı,

Hep son adım muradı,

Bir mekteptir ilkadım.

 

Özü vakar, metanet,

Çizgisi daima net,

Hocamızdan emanet

Bir mekteptir ilkadım.

         Hikmet İnce 

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Aralık 2017

Sayı: 353

İlkadım Arşiv