MAVERADAN MACERAYA-Leysel Haberu Kel Muayene*
Nisan 2019 Hamdi ÖZ A- A+
A- A+

MAVERADAN MACERAYA-Leysel Haberu Kel Muayene*

Devletimizin idari, adli, mali, siyasi, askeri ve dini kurumlarını tanımak için zaman zaman internet üzerinden Web Sitelerini gezerek bilgi edinirim. Sabah vakti Osmanlı kahvesini yudumlarken Resmi Gazeteyi okurum ve Anadolu Ajansına göz atarım. Kurum aidiyet duygusuyla DİB’e dalarım, İlkadım’la birlikte Müftülük Sitesine girerim. E- Devlet kapısı her gün herkese açık, ne güzel! Bence dünyanın en şeffaf ve demokratik ülkesi Türkiye’dir. Düşünebiliyor musunuz? Dünyanın hangi ülkesinin ulusal meclisi cümle âleme canlı yayın yapabiliyor?

Geçenlerde T.C. Cumhurbaşkanlığı Sitesini gezdim. Harika hazırlanmış. İletişim Başkanlığı’na ve site editörüne teşekkür ediyorum. Sörf esnasında ana sayfadan kurumsal kimlik, bilgi edinme ve iletişim linkine kadar uzandım. Ne dersiniz, birden karşıma CİMER çıktı. Artık devlet milletin bir tık ötesinde. Sitede neler var neler! Cumhurbaşkanlığı faaliyetleri ve program arşivinden tutun frekans bilgilerine, Cumhurbaşkanlığı gündeminden basın açıklamalarına, Atatürk köşesinden video, fotoğraf ve müzik galerilerine kadar yok yoktu. 15 Temmuz hain darbe girişiminin milletin zaferine dönüşü belgeler ve görsel materyallerle sunulmuş. Resmi gazete, e- mevzuat, e-devlet kapısı, arşiv formu ve kurumsal kimlik elinizin altında. Hepsi bir tık demeyi bekliyor. Siteyi gezmenizi tavsiye ederim.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve muhterem eşleri Emine Erdoğan’a ait biyografileri, konuşmaları, haberleri ve mülakatları okudum, konuklarına ve portrelerine tanık oldum. Yurt içi ve yurt dışı ziyaretlerine göz attım. Hepsi şeffaftı. Özel dosyalar bile gizli değildi. Sanal âlemde şöyle bir tur yaptım. Himaye edilen projeler dikkatimi çekti: Gönül elçileri, haydi kızlar okula, ana kız okuldayız, 7 çok geç, bereket ormanları, geleceğimi koruyorum, Afrika el sanatları ve kültür evi, sıfır atık.

Tamamlanmış projeleri gözden geçirdim ve özetledim; Birinci Uluslararası Kudüs Vakıfları Forumu, Tarihsel Veriler Temelinde Yüzüncü Yılında 1915 Olaylarına Hukuki Bakış Uluslararası Sempozyumu, 2017 Türk Dili Yılı Etkinlikleri, Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi, Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses Mitingi, Kut’ül Amare Zaferi'nin 100. Yılı,  Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi’den Günümüze Gönül Erenleri.

Sitede 28 Şubat 2014 - 13 Eylül 2018 tarihleri arasında 42 devletin Cumhurbaşkanının veya Devlet Başkanının ülkemize ziyarete geldiğini ve Cumhurbaşkanımız tarafından milletimiz adına şanına yakışır bir şekilde karşılanıp gayet güzel bir şekilde ağırlanıp uğurlandıklarını hatıra fotoğraflarından okudum. Bu ülkelerin liderlerinden Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkemizi 4 defa resmen ziyaret etmeleri dikkat çekiciydi. Azerbaycan’dan üç; KKTC, Katar, Filistin, İran ve Kazakistan’dan ikişer, diğer ülkelerden birer resmi ziyaret gerçekleşmiş olmasını ilginç buldum. Aynı dönemde ne ABD ne İngiltere ne de Almanya, Fransa, İtalya, İspanya gibi Avrupa Birliğinin omurgasını oluşturan ülkelerin devlet başkanlarının resmi olarak ziyarete gelmediklerini de çok manidar gördüm. Uğurlar olsun, gelmedikleri daha yeğdir diye düşündüm.

Cumhurbaşkanımız tarafından 01 Eylül 2014 - 18 Ekim 2018 tarihleri arasında 72 ülkeye yurtdışı ziyareti yapılmış. En çok ABD ve Rusya’ya 7’şer defa gidilmiş. Sonra sırasıyla Azerbaycan ve Katar’a 5’er defa, Belçika, Fransa, Kuveyt ve Suudi Arabistan’a 4’er defa uğrak verilmiş. İran, Almanya, Pakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Çin’e 3’er defa; Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Bosna Hersek, Somali, Cezayir, Senegal, Ukrayna ve Polonya’ya 2’şer defa seyahat gerçekleştirilmiş ve diğer 50 ülkeye de birer defa gidilmiş.

İngiltere, Japonya ve Hindistan gibi ekonomisi ve nüfuzu güçlü ülkeler; Afganistan, Kırgızistan, Macaristan, Romanya, Moldova, Arnavutluk gibi tarihi bizimle örtüşen ülkeler; Endonezya, Nijerya gibi D-8 ülkeleri; Tunus, Ürdün ve Bahreyn gibi önemli Akdeniz ve körfez ülkeleri ile sınır komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan ziyaretleri bir defa ile yetinilmiş olması biraz dikkatimi çekti.

Cumhurbaşkanımız 07.10.2018 - 20.10.2018 tarihleri arasında İstanbul bir yana Ankara’dan 73 vilayeti ziyaret etmiş, çeşitli açılış ve kutlama törenlerine katılmış. En çok ziyaret ettiği iller Rize, Trabzon, Gaziantep, İzmir, Bursa, Antalya, Balıkesir, Konya, Diyarbakır,  Şanlıurfa, Adana, Kayseri, Çanakkale, Erzurum, Denizli, Kocaeli, Malatya ve Mardin olarak kayıtlara geçmiş. Bu dönemde Nevşehir’e iki defa teşrif eden Cumhurbaşkanımızın Bilecik, Edirne, Kırklareli, Tunceli, Bartın ve Kilis vilayetlerine gidemeyiş nedenleri başdanışmanlarının ajandasındadır.

Sitede yayımlanan Özel Dosyalar içinde TBMM, NATO, BM, G-20, Afrika, Çanakkale ve Dünya İnsani Zirvesi videoları izlemeye değer. Cumhurbaşkanımızın BM’nin 69. Genel Kurulundaki “Dünya 5’ten büyüktür.” sözü, G-20 buluşmasındaki “G-20 Zenginler kulübü değildir.” ifadesi, NATO Zirvesindeki vakur duruşu, Afrika Dosyasındaki “Habeş Kralı Necaşi’nin bizim dünyamızda özel bir yeri vardır.” deyişi ile Çanakkale videosundaki Nevşehirli Çolak İbrahim oğlu Musa’nın “Emret Komutanım!” diye haykırması hala kulağımda çınlıyor.

Cumhurbaşkanlığı linkinde Cumhurbaşkanının kanunlar çerçevesindeki görev ve yetkileri belirtilmiş. Cumhurbaşkanlığına ait Resmi simgeler gösterilmiş. Tarabya Yerleşkesi, Atatürk Müze Köşkü ile Kongre ve Kültür Merkezi tanıtılmış. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar görev yapmış Cumhurbaşkanlarının biyografileri ve aziz hatıralarına yer verilmiş. Bu belgeye göre Atatürk 15 yıl, İnönü 12 yıl, Bayar 10 yıl, Sunay-Korutürk-Evren-Demirel-Sezer ve Gül 7 yıl, Gürsel 6 yıl, Özal da 4 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmış. Malumunuz halen görev yapmakta olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014 Pazar günü Türk siyasi tarihinde ilk kez doğrudan halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Atatürk döneminde görev almış Hayati Bey’den Hasan Doğan’a kadar Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü yapmış 28 devlet erkânı tanıtılmış. Arşiv formu gayet güzel tanzim edilmiş. Tarabya yerleşkesinin tarihi, mimari yapısı ile birlikte Cumhurbaşkanlığı konutu, yabancı devlet başkanları konukevi, misafirhane ve resepsiyon alanları hakkında bilgi verilmiş. Atatürk Müze Köşkünü sanal âlemde gezdim. Rüzgârlık, giriş, yeşil salon, Çankaya sofrası, elçi kabul salonu, kütüphane, misafir, çalışma ve yatak odaları harikaydı. Atatürk’ün aslen Konyalı hafız bir dedenin torunu oluşunun, 42 yaşında gerçekleştirdiği evliliğinin iki yıl içinde sona ermesinin, sağlığında mason cemiyetlerini kapatmasının, İş Bankası meselesinin, Dolmabahçe Sarayında vefat etmeden önce “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.” sözünün ve vasiyetinin tarihi yönden yeniden analiz edilmesi gereken hususlar olarak gördüm.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın gündemi o kadar yoğun ve mesaisi o kadar hızlı ki; sadece Ekim -2018 döneminde 108 kabul-görüşme-ziyaret-toplantı-ödül töreni ve açılış yapılmış. Aynı dönemde 17 kutlama, tebrik ve taziye içerikli kamuoyuna basın bildirisi sunulmuş. Hayret ki hayret! İşte en son İstanbul Havalimanının açılışı yapılarak Ustalık dönemi taçlandırılmıştır. Mademki; İstikbal göklerdedir, o halde İstanbul Havalimanı bir istikbaldir. Vatan ve milletimize hayırlı olsun. Maşaallah duruşu da ejderi andırıyor ve fareleri korkutuyor. Millet olarak biz duyduğumuz haberlerden çok gördüğümüze ve yaşadığımıza inanırız.

*Haber muayene gibi değildir.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Nisan 2019

Sayı: 369

İlkadım Arşiv