KAPAK- Resul, Nebi, Üsve-i Hasene
Ekim 2020 Abdulkadir YILMAZ A- A+
A- A+

KAPAK- Resul, Nebi, Üsve-i Hasene

Bismillahirrahmanirrahim

Resul, elçi; nebî ise haber veren, haber getiren demektir. Terim olarak “resul” ve “nebi” bir Allah’ın mesajlarını, emir ve yasaklarını, öğüt ve tavsiyelerini insanlara bildirmesi için görevlendirdiği şerefli, üstün, özel kişilere denir.

Bu iki kelimenin karşılığı olarak biz Türkçemizde "Peygamber" kelimesini kullanıyoruz. Değişmeyen örneğimiz, bizler için "üsve-i hasene" olan Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e Kur'an-ı Kerim, hem Nebi hem de Resul kelimelerini, hem uyarıcı "nezir" hem de müjdeleyici "beşir" kelimelerini kullanmıştır.

يَٓا اَيُّهَا النَّبِيُّ اِنَّٓا اَرْسَلْنَاكَ شَاهِداً وَمُبَشِّراً وَنَذ۪يراًۙ ﴿٤٥

"Ey Nebi, biz seni bir şahit, bir Beşir (müjdeleyici) ve Nezir (uyarıcı) olarak gönderdik." (Sebe, 28)

EN GÜZEL ÖRNEK "ÜSVE-İ HASENE"

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz bütün bu güzel isim ve özelliklerinin yanı sıra bizim için en güzel örnektir. O’nu bize, bizleri yoktan var eden, sahip olduğumuz her şeyi bize bağışlayan, bizi en güzel şekilde yaratan, sahibimiz, malikimiz, yaratıcımız olan Rabbimiz örnek, rehber ve önder olarak göstermiştir:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ ف۪ي رَسُولِ اللّٰهِ اُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُوا اللّٰهَ وَالْيَوْمَ الْاٰخِرَ وَذَكَرَ اللّٰهَ كَث۪يراًۜ ﴿٢١

"And olsun (yemin olsun) Allah'ın resulünde sizin için Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için üsve-i hasene (örnek bir karakter, örnek bir şahsiyet) vardır. (Ahzab, 21) buna göre Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem öncelikle genel olarak bütün müminlere örnektir.

Bunun yanı sıra ayet-i kerime şu üç özelliğe vurgu yapıyor;

*Allah'a kavuşmayı umanlar; yani hayatını Allah rızası çizgisinde devam ettirenler, daima kendilerini sorgulayanlar; ben ticaretimde, işimde, çocuklarımı yetiştirmede, ailemi ateşten korumada ve benzeri hususlarda Allah'ın rızasına uygun davranabiliyor muyum diyenler.

*Ahirete kavuşmayı umanlar; ahireti unutmayanlar, ahiret inancını canlı tutanlar, her şeyin (zerre kadar hayrın ve şerrin) hesabının verileceğini unutmayanlar, yaptığı ve yapacağı her işte ahireti, hesabı, mahşeri düşünenler.

*Allah'ı çokça zikredenler; Allah'ın zikrini dilinden düşürmeyen, Allah düşüncesini aklından, Allah'ın sevgisini ve korkusunu kalbinden hiç çıkarmayanlar.

"Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem genel olarak tüm müminlere örnektir" hususuna gelince; yani o en alt kademeden -çöl bedevisinden- en üst, elit tabakaya kadar tüm insanlık için bütün asırlara örnektir. İnsanlığın Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizi imanda, ahlakta, muamelatta kısaca hayatın her alanında örnek aldığı zaman, şirkin ve zulmün karanlığından kurtulduğuna, ailevi, ferdi, toplumsal, psikolojik sosyolojik... her türlü sıkıntısının yok olduğuna, cahiliye bataklığından kurtulup saadet asrı yaşadığına tarih, insanlık kısaca tüm dünya şahittir.

Günümüz insanı madde ve teknolojide her türlü imkâna sahip olsa da huzur, mutluluk, insani değerler noktasında cahiliye bataklığına tekrar dönmüş, vücutlarda kalpler, ailelerde fertler, beldelerde ve ülkelerde insanlık hüsran, rezillik ve rüsvalığın en dip seviyesine inmiştir. Buna bizzat günümüz insanının kendisi de şahittir. Tekrar 'asrı saadeti' yaşamak, huzur ve mutlulukta zirveyi yakalamak için; Yaratıcımızın sesine kulak verip, onun gösterdiği örneğe dönüp Rasulullah’ımızın hayatını hayatımızın her anına, her noktasına koyup, onu örnek almalıyız. Şunu şeksiz ve şüphesiz kabul etmeliyiz ki Allah Resulünde; her genç için, her yetişkin için,

her evlat için,

her baba için,

her öğretmen için,

her öğrenci için,

her idareci için,

her fakir için,

her zengin için,

Her yetim için,

her veli için,

her asker için,

her komutan için, herkes ama herkes için en güzel örnek vardır. Rabbim sadece Rasulullah’ı örnek alıp O’nun yolundan gitmeyi nasip etsin.

Essalatu vesselamu aleyke ya Rasulullah.

Essalatu vesselamu aleyke ya Habiballah

Essalatu vesselamu aleyke ya Rahmeten lilalemin...

Velhamdülillahi rabbil âlemin

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Ekim 2020

Sayı: 387

İlkadım Arşiv