KAPAK -  Emri Bil Oğul!
Mart 2021 Furkan NALÇACIOĞLU A- A+
A- A+

KAPAK - Emri Bil Oğul!

Maruf, bilirim zor işlerin peşindesin. İnsanlığı değiştirmek istersin. Bu yolda Rabbim sana hikmet versin. Babalık vazifem olarak, çıktığın davanda muzaffer olman adına şu beş kuralı bilmeni, üç hususa ise dikkat etmeni tavsiye ederim.

Emri Bil Maruf!

Allah ve Resulü ne emretmişse, sen de insanlardan onu iste. Kendi heva ve heveslerin için kimseyi zora sokma.

Dilini Kullanmayı Öğren Yavrum!

Rabbin, Musa aleyhisselam’ı dinini anlatması için Firavunun yanına göndermişti. Ona karşı tatlı dil kullanmasını emretti. Fakat doğru bildiğini gizle demedi. Hakkı usulünce anlat! Kimse Firavun değil, sen ise Musa aleyhisselam değilsin.

Kötülüğe Düşman Ol Yiğidim!

Herkes hata yapabilir. Tavrın yanlış yapan kardeşine değil, hataya olsun ki gönül kazanabilesin. Yapmak zor, yıkmak kolaydır unutmayasın.

Güzelliği Ödüllendir Evladım!

İyi işler yapanı takdir et. Gönülleri hoş eden de loş eden de sözdür. Güzel kelamın cimriliği olmaz bilesin.

Musab Ol Ey Oğul!

Bulunduğun ortamı Medine kılmak için sana destek olacak Esad b. Zürare gibi dostlar edin. Çıktığın yol meşakkatlidir. Derdine derman olacak yoldaşlar gerekir.

Dikkat Et!

Din nasihattir yani samimiyettir. Ne iş yapıyorsan önce niyetini sorgula. Hangi adımı atıyorsan heyecan ve içtenlikle at. Unutma ki insana tesir eden söz değil, özdür.

İnsanların Kusurlarını Görme!

Bizim dinimizde tecessüs yasaktır. Kimsenin hatasını araştırma. Hasbel kader bir kusura denk gelirsen o işi sakla. Lakin ahmaklık etme. Kendini ve ehlini koru.

Sana Yapılanları Affet!

Efendimiz şahsına yapılan fenalıkları affetmiştir. Fakat İslam’a zarar getirecek fiillerin hesabını sormuştur. Eğer dinini muzaffer kılmak istiyorsan nefsin üzerinde hâkimiyet kurman gerekir.

Düşün Yavrucuğum!

İnsanlar neden hep başkalarını değiştirmek ister? Doğrular ve değerler sadece insanlara anlatmak için mi vardır? Sen değişmeden insanlık değişir mi hiç? Düşün...

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr