KAPAK- Çocuklarımızı Nasıl Yetiştiriyoruz?
Eylül 2019 Yusuf KARMAZ A- A+
A- A+

KAPAK- Çocuklarımızı Nasıl Yetiştiriyoruz?

Biz ebeveynler, çocuklarımızın gelişimini ve eğitimini çok önemser ve bu konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırız. Çünkü biliyoruz ki çocuklarımızın geleceği iyi bir eğitimden geçer. Eğitimi iyi ise toplumda saygın bir insan olur. Eğitimi iyi değilse toplumdaki saygınlığı da ona göre olur. Bu eğitimden amaç, okuyup belirli bir makam sahibi olmak değil. O öğretim kısmına girer. Ne yazık ki toplumumuzda doğru bilinen yanlışlarla, yanlış bilinen doğrular bir hayli fazla. Bu yanlışlıklar çocuklarımızın eğitiminde de gözüküyor.

Değer yargılarımız değiştikçe eğitimdeki önceliğimiz de değişiyor. Herkesin kendine göre doğrusu ve yanlışı var. Hâlbuki bizleri yoktan var eden, her şeyin sahibi olan Allah azze ve celle bizlere her hususta olduğu gibi çocuklarımızın eğitiminde de Rasulullah aleyhisselam’ı örnek göstermiştir. Hele günümüzde, neslin eğitimi daha çok önem arz ediyor.

Çocuklarımıza şeytanlaşmış insanları örnek insan, meşhur tabirle rol model olarak gösteriyorlar ve sevdiriyorlar. Bu konuda çok azı haricinde ebeveynlerin büyük çoğunluğu dünyalık kaygılarından dolayı çocuklarının ahirete ait eğitimlerini ya önemsemiyorlar ya da yazdan yaza öğrenirler mantığı ile yaz kurslarına göndermekle yetiniyorlar. Buna rağmen yaz mevsiminde manevi eğitime çocuğunu gönderenler oran olarak acı bir tablo ile karşımıza çıkıyor.

Şu unutulmamalıdır ki İslam, hayatımızın bir parçası değil, hayatımızın tamamı olmalıdır. Çocuklarımızı yetiştirirken dünyalık kaygılarla değil ahiret kaygısıyla yetiştirmeliyiz. Allah’ın rızka kefil olduğu unutulmamalıdır. Elbette çocuklarımız en iyi makama, mevkiye gelmelidirler. Fakat Allah Resulünü örnek alan bir makam ve mevki sahibi olmalıdırlar. Kaygımız bu olmalı.

Anne ve babalar evlatlarına güzel bir şahsiyet, büyük bir karakter bırakmalıdırlar. Allah Resulü aleyhisselam’ın çocuk yetiştirmedeki örneklerini de kendimize düstur edinmeliyiz. Rasulullah aleyhisselam’dan bu konuda bazı örnekleri paylaşalım.

Efendimizin üvey evlatlarından Ebu Hafs’a “Yemek yerken besmele çek, sağ elinle ye, hep önün den ye.” buyurmuştur.

Enes bin Malik radıyallahu anh peygamberimize on yıl boyunca hizmet etmiş bir sahabedir. Hz. Enes; “Rasulullah on yıl boyunca beni ne dövdü, ne azarladı, ne tahkir etti, ne de bir defacık surat astı.” demiştir.

Rasulullah aleyhisselam’ın Hz. Enes’e ilk tavsiye ettiği ve öğrettiği hususlar şunlardır:

“Sırrımı kimseye faş etme. Güvenli ol.”

“Oğulcuğum! Abdestini tam al, taki hafaza/koruyucu melekleri seni sevsin ve ömrünü uzatsın.”

“Elinden geldikçe abdestli ol. Zira bu takdirde melekler daima sana rahmet okurlar.”

“Elinden geldiği nispette namazı bırakma, zira bu takdirde melekler daima sana rahmet okurlar.”

Rasulullah’ın Hz. Enes’e tavsiyeleri bu kadarla sınırlı değil, devam ediyor. Devamını araştırıp okumanızı ve çocuklarınıza okutmanızı tavsiye ederim.

Biz ebeveynler olarak ilk önce kendimiz, yeniden ve doğru olarak Rasulullah aleyhisselam’ı tanıyıp hayatını öğreneceğiz ve çocuklarımızı bu şekilde eğiteceğiz. Bu şekilde eğitelim ki neslimiz dünya ve ahiret saadetine ulaşsın.

Saygılarımla.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Eylül 2019

Sayı: 374

İlkadım Arşiv