Aralık 1998 Editör A- A+
A- A+

İlkadımdan

Bismillahirrahmanirrahim

Biraz geç de olsa Aralık sayımızı size takdim etmekten memnuniyet duyuyoruz. Maalesef yazılarımızın geç gelmesi sebebiyle dergimiz biraz gecikmeyle çıktı.

Yine pek çok hadiselerle dolu bir ay geçirdik. Korkmaz Yiğit'in açıklamaları 55. hükümeti düşürdü. 28 Şubat sona eriyor galiba düşünürken Cumhurbaşkanı ilginç bir görevlendirme yaparak sürecin hala devam ettiğinin işaretini verdi. Dolaşan formüllere göre yeni hükümetin tek değişikliği CHP'nin yerini DYP'nin olması olacak. Bu değişiklik gerçekleşir ve hükümet kurulursa neler olur onu önümüzdeki günler gösterecek. Yalnız hakkında açılacak soruşturmanın selameti için Başbakanlık'tan düşürülen Mesut Yılmaz, yeniden hükümette yer alır ve Başbakan yardımcısı olursa, soruşturma nasıl selametle devam edecek? 28 Şubat sürecini kıyasıya eleştiren ve yerinde çıkışlarıyla halktan epey takdir toplayan DYP, 28 Şubat sürecini devam ettirecek bir hükümette nasıl yer alacak? Eğer hükümete girer veya dışarıdan desteklerse halk nezdindeki itibarı ne olacak? Bu sorular da cevaplandırılması gereken sorular.

Geçen ayın bir önemli gündem maddesi de Apo'nun İtalya'ya iltica etmesi idi. Bu iltica Başbakan Mesut Yılmaz tarafından hükümetin başarısı gibi gösterildi ama ilerleyen günler bunun böyle olmadığınıgösterdi. Ancak İtalya'ya karşı gösterilen (biraz abartılı da olsa) topyekün tepki halkımız adına sevindirici bir gelişme idi.

Siyaset arenasında bunlar olurken başörtüsü zulmü artarak devam etmekte, YÖK'ün üniversiteler üzerinde estirdiği terör gittikçe artmaktadır. Başyazı'da Muhterem Hocamızın belirttiği gibi ülkemizin geleceği açısından çok tehlikeli sonuçlar verecek yeni YÖK yönetmeliği acilen değiştirilmelidir. Bir ülkenin eğitimini baltalamak o ülkenin temeline dinamit koymaklı eş anlamlıdır. Maalesef dinamit lokumlarının bir bölümü yerleştirilmiş, diğer bölümleri de Milli Eğitim eliyle yerleştirilmeye devam edilmektedir.

İlke gündeminden bahsedelim derken dergimizin konusundan bahsedemedik. Bu sayımızda ülkemizde taşların yerinden oynamasını kapak konusu yaptık. Halkımızın devlete, siyasete, ekonomiye bakışı değişiyor. Siyasette ve ekonomide yeni güçler devreye giriyor. Bu arada İslami grup ve cemaatler de değişim geçiriyor. Bunlara işaret etmek istedik. İnşaallah sizleri bilgilendiririz. Bu sayımızda yine Ahmet Turan Alkan'dan bir yazı alıntıladık. Biraz uzun oldu ama yazının bütünlüğü açısından bu gerekliydi. İstifade edeceğinizden eminiz.

İnşallah Aralık ayı içerisinde 11 ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmuş olacağız. Rabbimiz hepimizin Ramazan ayını bereketlerle doldursun.

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle, Allah'a emanet olun.

Selam ve dua ile....

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr