İlkadım İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor
Aralık 2017 Editör A- A+
A- A+

İlkadım İçin Yeni Bir Dönem Başlıyor

Kıymetli Okuyucu;

Çeyrek yüzyıldır yayın hayatına devam eden İlkadım Dergisi için 2018 yılında yeni bir dönem başlıyor. İlkadım’ın her ay karşılaştığı ve artık karşılanamayacak boyuta ulaşan maliyetler sebebiyle İlkadım dergisi Ocak ayı itibariyle sadece dijital ortamda devam edecektir.

İlkadım’ı artık www.ilkadimdergisi.net web adresinden ve hazırlanmakta olan IOS ve Android cihazların her ikisi için de uyumlu akıllı telefon uygulamasından takip edeceğiz inşallah.

Akıllı telefon ve mobil uygulama tecrübesi olmayanlar için şunu da hatırlatmak isabet olacaktır. İlkadım Dergisinin mobil uygulamasını akıllı telefonlarınıza ücretsiz olarak indirebileceksiniz.

Mobil uygulama şu an hazırlık aşamasında, ilgili arkadaşlar bu işe mesai ve emeklerini ayırıyorlar. Okuyucularımıza bu konudaki bilgilendirmelerimiz internet sitemizden devam edecektir.

Şunu diyebiliriz ki İlkadım’ın sade, kullanımı kolay, şık ve mütevazı bir mobil uygulaması olacak inşallah. Web sitemiz ise önceki yıllarda bazı öngörüler sonucu yapılan hazırlıkların ardından son halini aldı ve yeni yüzüyle istifadeye zaten hazırdı.

İlkadım Dergisi, kapaktaki logomuzun da hemen üstünde yazdığı üzere “Bir Mekteptir”. Nasıl bir mektep olduğu, yazarları, yayın kurulu üyeleri, çalışanları, İlkadım’ı ilk başta bir gazete olarak çıkaran ekibin ne fedakârlıklarla bu çalışmayı devam ettirdikleri, İlkadım’da en çok kimlerin emeği bulunduğu, okuyucuları için İlkadım’ın hangi anlamlara geldiği, misafir değil aileden biri olarak girdiği evlerde nasıl karşılandığı, misafirlere hangi duygularla takdim edilip onlarla nasıl tanıştırıldığı ve daha fazlası vefakâr okur ve abone kitlemizce malumdur.

Biz İlkadım Dergisinin başlangıcından bugüne amacımızdan yayın ilkelerimizden taviz vermeme gayretinde olduk. Vefakâr okuyucularımızın da dergimizin bundan sonraki yayın süresinde gerekli desteği şimdiye kadar olduğu gibi esirgemeyeceğinden ve yol arkadaşlığımızı ‘ilk adım’dan bugüne kadar olduğu gibi ‘son adım’a kadar devam ettireceğinden eminiz. Nisan 1992’deki ilk buluşmamızda Merhum Zeki Soyak Hocamız dergimizin amacını ve yayın ilkelerini başyazıda şöyle açıklamıştı:

“Basın kamuoyu oluşturmada ve kitleleri yönlendirip harekete geçirmede etkin bir araçtır. Tv’nin etkileyici ve sürükleyici yayınlarına rağmen bu özelliğini kaybetmiş değildir. Bugün birçok ülkede basının gündemde tuttuğu olaylar hükümetlerin yıkılmasına, yönetimin değişmesine ve birçok sosyal çalkantılara sebep olmaktadır. Hülasa olarak basın zamanımızın güç odaklarından biri haline gelmiştir.

Bu etkin gücü hakka ve doğruya vasıta yaparsanız, hayırlı bir hizmet yapmış, milletin gerçekleri açık seçik öğrenmesini sağlamış, memleketin leh ve aleyhine olanları açığa çıkarmış ve hakkın yükselmesine yardım etmiş olursunuz. Fakat basını menfi yolda kullanır gerçekleri saptırır, doğruları yazmaz şerrin ve şer güçlerin propagandasını yaparak onlara destek olursanız milletin aldanıp aldatılmasına, dost ile düşmanın, zalim ile mazlumun tefrik edilmemesine sebep olursunuz. Körfez Savaşını, Cezayir olaylarını, Filistin’deki Yahudi zulmünü, Afganistan cihadını hatırlayınız. Kıbrıs meselesi ve Karabağ’da halen devam eden Ermeni vahşetini düşününüz. Birkaç gazete ve mecmuanın dışında gerek iç gerek dış basında nasıl çifte standart, nasıl tek yönlü ve saptırıcı yayınlar yapıldığını bütün dehşetiyle göreceksiniz.

Hâlbuki basın hakka destek, batıla köstek olmalı kim olursa olsun zalimin karşısında mazlumun yanında bulunmalı, kuvvete değil hakka taraf olmalıdır.

İşte bu anlayıştan hareket ederek hakkın yanında ve batılın her çeşidinin karşısında doğru haber doğru yorum anlayışı içerisinde bir gazete çıkarmaya kara verdik. Böylece İLKADIM’la basın hayatına ilk adımı atmış bulunuyoruz.”

Aradan geçen 25 yıl sonra bugün de Müslümanlar açısından dünyada şartların çok da değişmediğini görüyoruz. İlkadım Dergisi olarak aynı amaç ve ilkeler doğrultusunda aynı heyecanla yolumuza devam edeceğimizi yeni bir başlangıca karar verilen şu aşamada deklere ediyoruz. Allah sonumuzu hayretsin.

Selam ve dua ile.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Aralık 2017

Sayı: 353

İlkadım Arşiv