İLKADIM'DAN- Kimlik İnşası
Haziran 2021 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN- Kimlik İnşası

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergisi yaz mevsiminin ilk sayısıyla huzurlarınızda.

395. sayımızın kapak konusunu “İslam Davetçisinin Kimlik İnşası” olarak özetleyebiliriz.

Kimlik inşamızı dört sure üzerinden temellendirmeye çalıştık.

Bunlar: Müzzemmil, Müddessir, Kalem ve Alak sureleri.

Müzzemmil suresinden öğrendiklerimizle iç dünyamızı, gecelerimizi, Kur’an’la ilişkimizi ihya edebilmenin yollarını ortaya koymaya çalıştık.

Yazarımız Mehmet Akif Çelik’in ifadesiyle söylemek gerekirse; “İnsanoğlu, beden ve ruhtan meydana gelmiştir. Bu ikisinin de kendine özgü gıdaları vardır. Nasıl ki bedenimize içecek su ve yemesi için gıda temin ediyorsak, ruhun da kendini doyuracak, kendi cinsinden gıdalara ihtiyacı vardır.”

Müddessir suresinden anladıklarımızla dış dünyamızla, toplumla olan münasebetlerimizi tashih edebilmenin derdine düştük.

Yazarlarımızdan Hacı Topuz’un belirttiği üzere; “İnsanların makamına mevkiine bakmadan öncelikle kendi nefsimizden ve yakınlarımızdan başlayarak herkese doğruları anlatmakla ve yanlış yapan herkesi uyarmakla sorumluyuz.”

Kalem suresinden ayetlerle ahlakımız ve inancımızı temsil durumumuz üzerinde durmaya gayret ettik.

Mehmet Derin’in altını çizdiği gibi; “Güzel ahlaklı, hoş Müslüman olmanın bazı kuralları bu suremizde sıralanmış. Bunlardan uzak durduğumuzda Rabbimiz nezdinde yüceliriz. Eğer ki bu istenmeyen hasletler bizi kuşatmış ve hayatımızda normal bir şekilde yer etmişse vay halimize.”

Alak suresi mesajlarıyla da Kur’an okuma anlayışımız ve düşünce dünyamızın ihyası gibi konuları hatırlamaya uğraştık.

M. Tarık Özdoğan’ın vurguladığı haliyle; “1500 yıl önce de insanlar bir şeyler okuyorlardı. Ticareti okuyorlardı, putları okuyorlardı, şiir okuyorlardı, Darün Nedve’de işlerine gelen ne varsa onları okuyorlardı. Ama bu okumalarında şirk vardı. Kendilerince bir rableri vardı. Lat adına, Uzza adına, Menat adına okuyorlardı.”

Bu sayımızın kapak konusunu “İslam Davetçisinin Kimlik İnşası” olarak özetleyebiliriz demiştik.

Bu özet ifadesi, Muhammed Emin Yıldırım hocamızın davet metoduna dair tavsiyelerinden birini hatırlattı bize. Onu da paylaşırsak mananın yerini bulacağına inanıyoruz:

“İnsanlarla İslami bir ilişkiden önce insani bir ilişki kurmamız gerekiyor.”

Yeni sayılarımızda da görüşebilmek ümidiyle Allah’a emanet olun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr