İLKADIM'DAN-İbret Alırsak İbret Olmayız
Ocak 2021 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN-İbret Alırsak İbret Olmayız

Kıymetli Okuyucu;

İlkadım dergisi 4. dalyasına doğru ilerlerken 390. sayısıyla karşınızda.

Cihad Dersleri köşemizin yazarı Prof. Dr. Mustafa Ağırman hocamızın yeni bir kitabı çıktı: “Siyer Ders Notları”.

Ağırman hocamızın köşesini takip eden okurlarımız onun yazılarındaki titizliği, işçiliği, samimiyeti, sohbet havasındaki dili ve daha nice dikkat çeken durumları fark etmiştir.

Kitabın akademik bir tavır ve dille değil de herkesin kolayca okuyup anlayabileceği bir gayret ve üslupla yazıldığı özellikle belirtiliyor. Kitap, bir siyer çalışması. Yani peygamber efendimizin hayatını anlatıyor.

Kitap satış sitelerinden kitabı inceleyip hakkında bir kanaat edindikten sonra rahatlıkla kitaplığınızdaki yerini alacağını düşünüyoruz. Bu vesileyle hocamıza hayırlı, bereketli, istikamet üzere bir ömür diliyor, Siyer Ders Notları kitabının okur ve istifade edeninin bol olmasını umuyor, kendisi için sadaka-i cariye ve ahiret azığı olmasını temenni ediyoruz.

2020 yılı virüs, maske, yasaklar, pandemi gibi gündemlerle geride kaldı. Aynı gündemleri, halefi olan 2021’e devredeceği de ortada. Yeni yılın en tartışmalı konularından biri de aşı meselesi olacak.

Zorunlu olup olmaması, aşı yaptırmayanların takip edilmesi, listelerinin tutulması, bazı haklardan mahrum edilmeleri, aşı sertifikası, belgesi, kodu gibi konularda şimdiden sesler çıkmaya, tartışmalar yaşanmaya başladı.

Gündemi bu gibi konularla şimdiden rezerve edilen yeni yılın ilk sayısında İlkadım’ın gündemi asr-ı saadet oldu. Peygamber aleyhisselam’ın ve güzide ashabının Allah’ın izni ve açık desteğiyle verdiği mücadeleler, savaşlar var bu ay dosyamızda.

Bedir gazvesini, o ilk açık savaştaki imkân ve imkânsızlıkları ve o meydandan alınması gereken dersleri Abdülkerim Temizcan kaleme aldı.

Uhud gazvesi ve imtihanlarla dolu o günden alınması gereken ibretleri Zekeriya Gültaş anlattı.

Hendek gazvesini, öncesinde ve sırasında yaşananları, Yahudilerin tutumunu, münafıkların durumunu Ziya Ökçe yazdı.

Prof. Dr. Mehmet Soysaldı, İslam Tarihi için bir dönüm noktası olma niteliği taşıyan Hudeybiye Antlaşmasını inceledi ve istifadelerimize sundu.

Muammer Turan, Mekke’nin Fethi’ni ve bu kutlu fetihten öğrenilmesi gereken dikkat çekici noktaları özetlemeye çalıştı.

Huneyn’e giden süreci ve o günlerde yaşananları Sinan Şahin; Tebük gazvesi ve hazırlıklarını, fedakârlıklarını, Müslümanların o büyük imtihanını Yusuf Tağan araştırdı.

İbret olmamak için ibret almak gerektiğine inanıyor, Rabbimizden basiret ve feraset gibi melekelerimizi kuvvetlendirmesini, ayaklarımızı ve kalplerimizi dini üzer sabit kılmasını diliyoruz.

Dergimizin “Sizden Gelenler” bölümüne olan ilgi devam ediyor. Bu durum, İlkadım’ın “bir mektep” olduğunun ispatı ve memnuniyet verici. www.ilkadimdergisi.net adresindeki “Yazı Gönder” bölümünü kullanarak yazı kabul şartlarımızı inceleyebilir, yazılarınızı bize ulaştırabilirsiniz.

Allah’a emanet olun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr