İLKADIM'DAN-Enderun Buluşmaları
Mayıs 2019 Editör A- A+
A- A+

İLKADIM'DAN-Enderun Buluşmaları

Kıymetli Okuyucu;

16 - 17 Mart 2019 tarihlerinde Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde, Enderun Eğitim Vakfı’nın organize ettiği geleneksel Enderun Buluşmaları gerçekleştirildi.

Ülkemizin birçok şehrinden katılımcının yer aldığı buluşma, yapılan sunumlar vesilesiyle ilmi bir özellik arz ederken bir yandan da yıllardır birbirinin görmeyen kardeşler için muhabbet tazeleme, hasret giderme için uygun bir ortama dönüştü.

Hanımıyla, erkeğiyle, çocuğuyla, yaşlısıyla yüzlerce kişiyi buluşturan bir organizede tebessümler, selamlar, kucaklaşmalarla yetinmek haksızlık olurdu. Bu kadar insan bir araya gelmişken haftalar öncesinden seçilen konular ve görevlendirilen isimlerin doyurucu, ufuk açıcı, tamamlayıcı ve yönlendirici özelliklere sahip bilgilerle yaptıkları sunumlar Allah’ın izniyle hem konuşmacılar hem de dinleyiciler için en güzel birer hediye, kalp, akıl ve ahiret azığı oldu.

Öğle namazıyla başlayan program, hafız Yusuf Kapan’ın Kur’an tilaveti ve Enderun Eğitim Vakfı Genel Merkez Genel Başkanı Mustafa Aydoğdu hocamızın selamlama konuşması ile devam etti.

Nureddin Soyak hocamızın konferansı peşi sıra Ankara ve Konya gibi illerimizde yapılan yıllık faaliyetler hakkında verilen kısa bilgilerin ardından İlkadım dergimizin Mayıs sayısının da kapak konusunu oluşturan yazıların daha teferruatlı metinlerinden oluşan hazırlıkların paylaşılması için panelistlerin sunumlarına geçildi.

Mahmut Aveder’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; Suat Başbuğ “Teknoloji ve Gençlik”, Hamdi İlik “Gençlerin Yönlendirilmesinde Müzik, Cinsellik, Spor ve Klipler”, Mehmet Akif Çelik “Kur’an’da Gençlerin İhtiyaçları ve Giderme Yolları”, Mustafa Yavuz “Hududullah ve Zararlı İdeolojiler”, Salim Çelik “Gençlerle Birebir İletişim” başlıklı sunumlarını paylaştılar.

Merhum Zeki Soyak hocamızın katıldığı son mesirede yaptığı ve bir helalleşme, vedalaşma niteliği taşıyan konuşmasının ardından cemaat olarak kılınan ikindi namazı ile programın ilk günü sona ermiş oldu.

İkinci günde ise Mustafa Yayla ve Adem Çatak hocalarımızın konferansları vardı. Konferanslar sonrası dilek, temenni ve değerlendirmelere geçildi. Son olarak yapılan dua ve vedalaşmanın ardından program nihayete ermiş oldu. Enderun Buluşmalarının hatırlanması için hazırlanan mütevazı hediye paketlerinin katılımcılara takdim edilmesi de ince düşünülmüş güzelliklerdendi.

Suat Başbuğ hocamız yoğunluğunu mazeret olarak bildirip sunumunu dergi formatında bir metin şeklinde bizimle paylaşamadığı için bir çalışma hariç, Kozaklı’daki buluşmada yapılan sunumların hepsini Mayıs sayımızın kapak dosyası içinde inceleyip istifade edebileceksiniz.

İsmail Varır abimizle merhum Zeki Soyak hocamız hakkında yapılan mülakatı da gıpta, hayret ve özlemle bir çırpıda okuyacağınız kanaatindeyiz.

Zeki Soyak hocamızın Vasiyet’i ve minik bir çalışma olarak baskısı da yapılan Tavsiyeler’ini de Mayıs sayımızda dikkatlerinize sunmak istedik.

Hatırlatma da bir nasihat çeşididir ve öğüt mü’mine her zaman fayda verir.

Daha nice bereketli sayılarda ve hayırlı organizelerde buluşabilmek ümidiyle…

Allah’a emanet olun.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Mayıs 2019

Sayı: 370

İlkadım Arşiv