İbadetler Kötülüklerden Alıkoymalı
Haziran 2017 Nureddin SOYAK A- A+
A- A+

İbadetler Kötülüklerden Alıkoymalı

Yaratan ve yaşatan Rabbimizden kullarına kesin emir: “Müslümanlar olarak ölün.” (Âl-i İmran, 102)

Müslüman olarak ölebilmenin yolu Müslümanca yaşamaktan geçmektedir. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz buyurdu ki: “İslam beş temel üzerine bina olmuştur: Allah’tan başka ilah olmadığına ve Hz. Muhammed’in O’nun elçisi olduğuna inanmak, namaz kılmak, zekât vermek, oruç tutmak, hacca gitmektir.” (Buhari)

Mü’minler ibadetsiz olamazlar. İbadetlerini de bilinçsizce yapmazlar. İbadetleri hayattan kopuk olamaz. Mü’minin ibadeti siretine de suretine de ailevi münasebetlerine de toplumsal münasebetlerine de yansımalıdır. Mü’min ibadet ederek Allah’ın hukukuna riayet ederken, ahlaki kazanımlarla da kulların hukukuna riayet etmelidir.

Deprem sonrası çürük raporu verilen binalarda ikamet edilmesine müsaade edilmez. Üzerinize uçar, altında kalır, ölürsünüz denir. Mü’minler iman sarsıntıları geçiriyorlar, ibadet sarsıntıları geçiriyorlar, çok şiddetli ahlak sarsıntıları geçiriyorlar da İslam binası iman, ibadet ve ahlak zafiyetleriyle şerha şerha olmuş da Kur’an ve Sünnetten rapor alan var mı? Hasar tespiti yapılıyor mu? İslam binasını kuvvetlendirmek için ne yapmalıyım? Bu bina uçarsa halim ne olur diyen var mı? Bu mübarek ay bu muhasebeye vesile olur inşallah.

İbadeti Allah için yapmalı: “Ey Muhammed! De ki: Şüphesiz benim namazım da diğer ibadetlerim de yaşamam da ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (Enam, 162)

İbadeti Allah’ın istediği gibi yapmak için Allah’tan yardım istemeli: “Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş kimselerden kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. Tövbemizi kabul et. Çünkü sen, tövbeleri çok kabul edensin, çok merhametli olansın.” (Bakara, 128)

Allah’ın boyasıyla boyanmalı: “Biz Allah’ın boyasıyla boyanmışızdır. Boyası Allah’ınkinden daha güzel olan kimdir? Biz O’na ibadet edenleriz.” (Bakara, 138) “Onların secde eseri olan alametleri yüzlerindedir.” (Fetih, 29)

İbadeti, dini Allah’a has kılarak yapmalı: “Dini Allah’a has kılarak O’na ibadet edin.” (Araf, 29)

İbadetlere devam edilmeli: “Sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et.” (Hicr, 99)

İbadetler Allah’a şükrettirmeli. Rabbin sana imanı, ibadeti nasip etmişse yat kalk dua et. Bu büyük bir lütuftur. “Eğer yalnız O’na ibadet ediyorsanız, Allah’ın nimetine şükredin.” (Nahl, 114)

İbadetler mutlu etmeli: “Rabbime ibadet etmekle de mutsuz olmayacağımı umuyorum.” (Meryem, 48)

“Biliniz ki kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur.” (Rad, 28)

İbadetler Allah’ı hatırlatmalı. İbadetler bile sana Rabbini hatırlatamıyorsa bu gafletten kurtulmanın yollarını ara. “Bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.” (Taha, 14) “Rabbinin adını an ve bütün benliğinle O’na yönel.” (Müzzemmil, 8)

İbadetler kötülüklerden alıkoymalı: “Namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar.” (Ankebut, 45)

“Yalan konuşmayı bırakmayan, yanlış davranışlardan kaçınmayan kimsenin kendini aç ve susuz bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.” (Buhari)

“Ey iman edenler! Allah’a ve ahiret gününe inanmadığı halde malını gösteriş için harcayan kimse gibi başa kakmak ve incitmek suretiyle yaptığınız hayırlarınızı boşa çıkarmayın.” (Bakara, 264)

İbadetler insanı kurtarmalı: “Namazlarında huşu içinde olan mü’minler kurtuluşa ermiştir.” (Mü’minun, 1-2)

“Allah, namaz ile günahları siler.” (Buhari)

“Bir kimse inanarak ve mükâfatını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari)

“Allah, faiz mallarını mahveder, sadakaları ise artırır. Allah hiçbir günahkâr nankörü sevmez.” (Bakara, 276)

Allah’ın yardımını mı istiyorsun, gücünün yettiğince mü’min kardeşlerinin yardımına koş. Kıyamet gününün sıkıntılarından kurtulmak mı istiyorsun, gücünün yettiğince mü’min kardeşlerinin sıkıntılarını gider.

“Kim Müslüman kardeşine yardım eder ve onun ihtiyacını karşılarsa; Allah da ona yardım eder. Kim Müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah da kıyamet gününde onun sıkıntılarından birini giderir.” (Buhari)

“Kim Allah için hacceder ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa annesinden doğduğu gün gibi günahlarından arınmış bir şekilde hacdan döner.” (Buhari-Müslim)

İbadetler korku ve ümit arasında yapılmalı: “Onlar, korkarak ve ümit ederek Rablerine ibadet etmek için yataklarından kalkarlar.” (Secde, 16)

Kul her daim ibadetle sorumludur. Kulun yegâne gayesi Rabbine ibadet etmektir. Her şeyin bir harman zamanı olduğu gibi ibadetlerin de bir harman zamanı var. Harman yerleri sapla samanın ayrıldığı yerlerdir. Manevi harman yeri olan Ramazan da ihlâs ve samimiyetle ibadet edip Rabbimize savrulalım da bir daha kavuşmamak üzere günahlardan kurtulalım.

“Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz.” demişler. Ramazan tarlasında ibadetten ibadete koşalım. Bayramda da hasadı kaldıralım inşallah. Ramazan’dan sonra da kulluğun devam ettiğini unutmayalım.

Yazımızı paylaşın..

Facebook Twitter Whatsapp’ta Paylaş Google Email Print LinkedIn Pinterest Tumblr

Haziran 2017

Sayı: 347

İlkadım Arşiv